Mobil Web Tasarım

Bilgisayarda ekranın büyüklüğüne bağlı olarak web siteleri rahatlıkla görüntülenebilmektedir. Ancak tablet ve cep telefonları bilgisayar gibi büyük ekrana sahip değildir ve ekran çözünürlüğü o kadar yüksek değildir. İşte, web sitelerinin bu ekran küçüklüğü ve düşük çözünürlüğe göre ayarlanması sonucu mobil site oluşur. Web tasarımı, sadece sunum ile görselliğe dayandığından çok daha kolay ve basit şekilde yapılan işlemler bütünü iken web yazılımı daha kmncşık, uzmanlık isteyen bir işlemler bütünüdür. İşlevsel olan sitelerde yazılım tasarımdan çok daha önemli ve ön plandadır. Bir site, cep telefonlarında görüntülenebilmesine rağmen her özelliği ile cep telefonunda çalışmayabilir. İşte bu durumda pratikliği sağlamak adına küçük ekranlara uygun olabilecek mobil site tasarlanması zorunludur. Bu zorunluluk mobil tasarım yapmayı da beraberinde getirmiştir.

 

Mobil web site tasarlanarak, tüm ekran ebatlarına uygun site yapmak demektir. Adından da anlaşılacağı gibi cep telefonlarında uygulanan tasarımdır. Sadece cep telefonlarında da değil tabletlerde de uygulanan bir tasarımdır ve responsive web tasarım adını da almaktadır. Telefon ve tablet gibi araçların çözünürlüğü duyarlılık gerektirmektedir. İşte mobil site tasarımı, telefonlarda ekran çözünürlüğüne göre hassaslık gösteren ve kullanıcıya kolayca gezinme imkânı sağlayan tasarımlardır. Bu tasarım internete hangi tür cihazla girildiğini (telefon, bilgisayar veya tablet) algılayarak ona uyumlu olacak biçimde kendini ayarlamaktadır. Siteye ait yazı, menü, görsel ve diğer tüm ilgili özelliklerin ebadını otomatik ayarlamaktadır. Bu sayede de kullanıcı sorunsuz ve hızlı biçimde sayfaya ulaşabilmekte ve de gezinti yapabilmektedir.

Mobil web tasarımın en büyük faydası kullanımının rahat oluşudur. Sadece aşağı indirme ve yukarı çıkmnc işlemleri için hassas dokunuşlarla hareket sağlamaktadır. Diğer bir yararı da bir tane web tasarım, tek domain ile cihazların hepsinde aracın çözünürlüğüne hizmet edilebilmektedir. Böylece bakım kolaylığı sağlanmaktadır. Ayrıca mobil web tasarım ile arama motoru optimizasyonu sağlama da daha kolaydır. Oluşturacağınız bir tane tasarım ile maliyeti azaltabilir, hosting ve domain masraflarını ortadan kaldırarak web sitesinin maliyetini en aza indirgeyebilirsiniz.

 

Teknoloji ile birlikte telefonlar neredeyse bilgisayarların yerini aldı ve web sitesi oluşturma işlemi artık cep telefonlarında da yapılabilmektedir. Oluşturacağınız mobil özel site ile kolayca mobil kullanıcılarına ulaşabilmektesiniz. Mobil özel sitlere en büyük ilgiyi de kobiler göstermektedir. Mobil siteler, cep telefonu cep telefonu kullananları dikkate alarak yapılan ve cep telefonlarının ekran küçüklüğüne göre farklı, cep telefonu için ise daha farklı tasarlanmaktadır. Yani, Google’ın sizi aramalarda üst sıralara taşımasını istiyorsanız web sitenizi mobil uyumlu site halinde de tasarlamak zorundasınız. Peki, bir sitenin mobil uyumlu olup olmadığı nasıl anlaşılır? Bu konuda da eleme yöntemi yapan Google, mobil uyumlu siteleri arama yapılan esnada sıralamaktadır. Google bunu mobil uyumluluk testi ile yapar.  Bu testte URL analiz edilir. Daha sonra da uyumluluğa bakılır.

 

Mobil uyumlu web tasarım, eğer var olan site mobil uyumlu siteye dönüştürülecekse ilk olarak site yedeklenir. Daha sonra CMS güncellenir. CMS’nin sunduğu seçenekler arasından mobil uyumlu seçilir ve tasarım tamamlanır. Bu sayede kullanıcılar aktif bir biçimde sitede hareket edebilmektedir ve bu tür siteler ziyaretçisine daha cazip gelmektedir. Çünkü geliştirilmiş bir yazılıma sahip web sitesinde çok kısa sürede anlık bilgi akışı sağlanmakta, iletişim neredeyse saniyelik bir zaman dilimine inmektedir. Sitenin dinamikliğini artıran bu tür özellikler de mobil web tasarımı gelişmiş olan siteleri dünya çapında ziyaretçileri olan gözde siteler haline getirmektedir.