01
18 Nisan
Google Analytics Entegrasyonu

Google Analytics Entegrasyonu

Google analytics siteniz ile ilgili pek çok farklı bilgiye ulaşmanızı sağlar. Bu konuda size yardımcı olarak daha fazla bilgi almanızı ve buna göre daha gelişmiş siteler oluşturmanız konusunda etkili bir seçenektir. Bu uygulama ile ziyaretçilerin ne şekilde sitenize ulaştıklarını ve sitenizden ne gibi etkinlikleri kontrol ettiklerini öğrenebilirsiniz. Aynı şekilde hangi anahtar kelime ile sitenize ulaşıldığını da öğrenmeniz için kullanabileceğiniz bir imkan sağlar. Merak ettiğiniz bütün soruların cevabını bulmanız konusunda sizlere yardımı olabilir. Siteniz hangi sıklıkta ziyaret edilmiş öğrenmek istiyorsanız bu uygulama ile istediğiniz gibi işlem yaparak sonuç alabilirsiniz. Sitenizde paylaştığınız her yeni bilgi içinde aynı şekilde ziyaretçilerin ilgisini çekip çekmediğini bu şekilde öğrenme imkanınız bulunmaktadır. Sitenizdeki sayfaların okunma oranlarını bu şekilde takip ederek daha fazla okunan yazılara ağırlık verebilirsiniz. Oluşturacağınız kodlar ile bu işlemleri kolayca yapabilir ve bu şekilde almak istediğiniz bilgileri kolayca alabilirsiniz. Google analytics entegrasyonu ile bütün bunları kesintisiz olarak takip etme fırsatı bulabilirsiniz. Bu sayede merak ettiğiniz durumlarda kolayca bilgi alarak daha hızlı sonuçlara ulaşabilir ve daha farklı düzeltmekle ile sitenizin kalitesini arttırabilirsiniz.

DEVAMI
02
18 Nisan
Responsive Web Tasarım

Responsive Web Tasarım

İnternet üzerinden insanlar birbirleriyle iletişime geçmekte ve dünyadan haberdar olmaktadır. Bu bağlamda insanların birçok web adresi incelediğini de söyleyebiliriz. Bu web adreslerinin genellikle spor, gündem, siyaset, sanat, sinema ya da mizah içerikli olduğunu belirtmeliyiz. Ancak bu web adreslerine tıklarken internet kullanıcıları bazı sorunlar yaşamaktadır. Bu sorunlardan bir tanesi olarak ise çözünürlük sıkıntısı olarak göze çarpmaktadır. Konuyu açmak gerekirse cep telefonlarından ya da tabletlerden web adreslerine girilirken bazı sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunun temel kaynağı ise ilgili web adresinin mobil uyumlu web sitesi sınıfında olmamasından kaynaklanmaktadır. Bundan dolayı da web adresine girdiğiniz ilgili sekmelere ya da linklere kolay şekilde tıklayamamaktasınız. Ardından sitedeki işlemlerinizi çok uzun çabaların sonunda gerçekleştirebilmektesiniz. Bu zor işlemlerle uğraşmak ya da kullanıcılarınızı uğraştırmak istemiyorsanız hemen bir responsive web sitesi edinmeniz gerekmektedir. Bu özelliğe sahip olduğunuz andan itibaren web adresinizin oldukça gelişeceğini ve popülerliğinin artacağını bilmelisiniz. Web adresinizdeki yazıların, resimlerin ve grafiklerin kalitesinin yükseleceğini de söyleyebiliriz. Bu sayede internet kullanıcılarının web sitenizi ziyaret etme oranının fazlalaşacağını da unutmamalısınız. Yazımızın ileri kısımlarında responsive özelliklerinden sizlere bahsedeceğiz.

DEVAMI
03
18 Nisan
Bütçe Yönetimi

Bütçe Yönetimi

Google AdWords bütçe yönetiminin doğru şekilde yapılmaması durumunda daha fazla bütçe ayrılmasına neden olur. Doğru hesaplar ile daha ucuz fiyatlar ile reklamlarınızı yaparak markanızın değerini arttırabilirsiniz. AdWords bütçenizi istikrarda tutmanız bu noktada yapacağınız en doğru seçim olacaktır. Dikkat etmeniz gereken ilk nokta olduğundan bu şekilde yapacağınız bütçe için istikrarlı olmanız gerekir. Aylık olarak ayıracağınız reklam bütçesinin altına inlememeniz gerekir. Ayırdığınız bütçeyi belirlerken bu şekilde düzenli olarak kullanacağınız yeterli bir seviyede devam edeceğiniz şekilde ayarlamanız gerekir. Google AdWords reklamlarına yüksek bir miktar ayırmanız bu konuda size daha iyi bir geri dönüş olacağı şeklinde açıklanır. Bütçe yönetimi markanızı doğru fiyat düzeyi ile daha iyi tanıtmanızı sağlar. Bunun için bu konuda en doğru seçimi yapmanız ve aylık olarak yapacağınız reklamlar için yeterli olacak bütçeyi ayırmanız ile bu şekilde olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Google AdWords reklamlarında ilk bütçe yüklemesini yaptıktan sonra reklamlara başlanması ile sizin ile birlikte aynı anahtar kelimeyi belirten rakiplerinizin sıralama da nasıl yer aldığını öğrenebilir ve bu sayede rakipleriniz olan rekabetiniz de sizin hangi sırada olduğunuzu analiz edebilirsiniz.

DEVAMI
04
18 Nisan
Web Site Tasarımı

Web Site Tasarımı

Web sitesi, birçok görselin ve yazılı malzemenin bir araya gelmesinden oluşan dokümantasyon topluluğudur. Daha çok bilgi aktmnc görevi gören web siteleri animasyonlar, görseller (resim ve fotoğraflar) ve yazılı metinlerle ziyaretçilerine hizmet vermektedir. 1991 yılından beri geliştirilmeye başlayan siteler, bugünün teknolojisinde son derece göze ve zihne hitap edecek biçimde tasarlanmaktadır. Statik ve dinamik olmak üzere iki türlü site vardır. Statik türde olanlar tek düzedir ve kısmen daha az güncellenirler. Yani sitenin içeriğinde çok fazla güncelleme ve değişiklik yapılmaz. Dinamik türde olanlar ise, bir kullanıcıya özel olan ya da her ziyarette güncellenmiş olarak bulunan sitelerdir. Daha çok tercih edilen ve popüler olan da dinamik sitelerdir. İşte bu noktada devreye web site tasarımı girmekte ve dinamik siteler için daha çok ziyaretçi bulabilmek adına tasarım büyük bir önem taşımaktadır.

DEVAMI
05
18 Nisan
CSS Nedir?

CSS Nedir?

CSS stil şablonları olarak kullanılır. İnternet üzerinden hazırlanan sayfalar için global şablonlar elde edilmesine yardımcı olur. Yapılacak olan işlemlerde tek bir harf için renk, büyüklük ve font gibi özelliklerin istenildiği gibi değiştirilmesine imkan sağlar. Esnek olması sayesinde kullanım kolaylığı sağlayarak bu şekilde daha rahat işlem yapılmasına yardımcı olmaktadır. Basamaklanmış stil katmanları olarak da Türkçe anlam ifade eden CSS bu amaçla farklı alanlarda da rahatlıkla kullanılmaktadır. Bir web sayfası hazırlanırken bu durumda estetik kurallar nedeni ile birbirinden farklı yüzlerce renk ve font kullanılmasına gerek olmaz. Bu iş için çoğu zaman birbiri ile uyumlu olan birkaç renk ve font seçilerek işlemler yapılır. Aynı işlemleri her sayfa da yapmak yerine bunun dışında CSS yardımı ile bir seferde yapılan işlemler diğer sayfalar içinde uygulanmış olmaktadır. CSS yardımı ile bir sefer yapılan işlemler tanımlanarak diğer sayfalarda da aynı şekilde geçerli olması sağlanır. Bu şekilde diğer hazırlanan web sayfalarında da aynı şekilde tanımlama yapılması ile geçerli olmaktadır. CSS nedir? Merak edenler bunun için daha fazla bilgi almak için yazının devamını okuyabilirler. Yapılan bu kodlar HTML kodlarının içine yazılarak kullanılır. Türlerine göre bu kodlar body veya head bölümlerine yerleştirilerek işlem yapılır. Bu işlemin dışında bazı durumlarda CSS dosyaları oluşturarak html belgesi içinden de çağırma yapılabilir.

DEVAMI
06
18 Nisan
Mobil Web Tasarım

Mobil Web Tasarım

Web sitelerinin telefon ekranlarında görülebilecek ebatlara uygun olarak tasarlanmış olanlarına mobil site denir. Telefonlarda internet kullanımının artmasına, gelişen teknoloji ile internetin cep telefonlarında kolayca ve yaygın olarak kullanılmaya başlaması ile mobil site kullanımı da artmıştır. Ancak, var olan siteler yeni teknoloji ile uyumlu olmadığından sorunlar yaşanabilmektedir. Bir sitenin bazı özellikleri cep telefonlarında görüntülenebilmesine rağmen, her özelliği ile cep telefonunda çalışmayabilir. Mesela sadece içeriği görüntülenirken panel girişi yapılamayabilir. İşte bu durumda pratikliği sağlamak adına mobil tasarım devreye girer ve küçük ekranlara uygun olabilecek mobil site tasarlanması yapılır.

DEVAMI
07
18 Nisan
Web Sitesi Taşıma

Web Sitesi Taşıma

Web sitesi olanlar web sitesi taşıma ile istediklerine değişim yapabilirler. Web hosting taşıma işlemleri sayesinde istenildiğinde taşıma işlemi yapabilirsiniz. Yeni web hosting alarak bu şekilde eski sunucunuzdaki bilgileri aktararak yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz. Taşıma işlemini eksiksiz ve doğru şekilde yapmanız gerekir. Bu şekilde alacağınız sonuç aynı şekilde web sitenizi taşımanıza yardımcı olacaktır. Yeni bir hosting seçimi yapmanız ile istediğiniz de web sitenizi yeni hosting ile taşıma işlemini kolayca yaparak bu şekilde de kullanmaya devam edebilirsiniz. Taşıma öncesinde yapılması gereken bazı durumlar vardır. Bu şekilde bir ön hazırlık yapılarak sorun yaşanmadan da kolayca taşıma işlemi yapılabilir. Taşıma işlemi öncesinde ilk yapmanız gereken kontrol panelinize giriş hesaplarınızın eksiksiz olarak yani tam yedeklerini almanız gerekir. Kontrol paneli dışında da yapmanız gereken kopyalama işlemleri bulunuyor. Yedekleme dışında ftp üzerinden root klasöründe bulunan bütün dosyalarında kopyalanması gerekir. Yapılan taşıma işleminde özellikle e-posta veya veritabanında bilgilerin eksiksiz olarak yüklendiğine emin olunması gerekir. Web sitenizi taşımak istediğiniz bilgileri kopyalamanız kaybetmemeniz açısından önemlidir ve bu şekilde daha olumlu bir taşıma işlemi yapılabilir.

DEVAMI
08
18 Nisan
Dijital Medya Planlama

Dijital Medya Planlama

Dijital medya planlamadan bahsetmeden önce değinmemiz gereken bir konu var o da pazarlama. Kısaca bahsetmek gerekirse pazarlama, satışa sunulan bir ürün veya hizmetin, firmalar tarafından hedeflenen kitlelere en iyi şekilde ulaşmasını sağlamak için yapılan çalışmaların tümüdür. Pazarlama gerçekleştirmek de eskiden olduğu gibi günümüzde de büyük bir önem arz ediyor. Her firmanın hedeflediği kitle farklı olsa da ulaşmada kullandığı araçlar neredeyse aynı. Dijital platformlar. Büyük bir insan potansiyeline sahip olan sosyal medya kanalları ile pazarlama yapmanız oldukça kolay hale geldi. İşte bu konuda size yol gösterecek ve hedeflerinize ulaşmanızda size yardımcı olacak şey dijital medya planlamasıdır. Amacı markaların vermiş olduğu bilgilere göre ulaşılmak istenen kitleye uygun siteler, rahatça erişebileceği platformlar oluşturulmasında nasıl bir strateji izlenmesi gerektiğini belirlemektir. Öncelikle hedef kitle belirlenmelidir gördüğünüz gibi. Hedef kitle belirlendikten sonra o kitleye uygun verilmesi gereken mesajın en uygun şekilde seçilmesi gerekir. Oluşturulacak reklam kampanyaları ile bu mesaj olabildiğince fazla kişiye ulaştırılmalıdır.

DEVAMI
09
18 Nisan
En İyi Seo En İyi Sıralama

En İyi Seo En İyi Sıralama

Seo arama motoru optimizasyonu olarak açıklanır. Hizmet veya ürün satın almadan önce herkes alacakları hizmet veya ürün hakkında bilgi almak ister. Bu durumda internet üzerinden bilgi alacak olanlar arama motorundan istedikleri bilgilere kolayca ulaşım sağlayabilirler. Aranılan anahtar kelimenin arama motoruna girilmesi için cevap olarak farklı sitelerden bilgiler sunulabilir. Anahtar kelime ile alakalı olan web siteleri belirlenen kriterlere göre sonuç verir. Bu durumda arama motorundan arama yapıldığını da ilk olarak üst sıralarda çıkan siteler tercih edilir. Bunun nedeni olarak ilk sıralarda çıkan siteleri aranılan anahtar kelime ile daha çok alakalı olduğu düşünülür. Bu durumda alt sıralarda kalan sitelere bakılmadan ilk sıralarda ki sitelerden bilgiler alınır. Yapılacak olan birtakım çalışmalar sonucunda sizlerde web sitenizin arama motorunda daha üst sıralarda çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için sizlere yardımcı olacak iyi bir SEO danışmanı ile işlemlerinizi daha profesyonel olarak yapabilirsiniz. SEO çalışmaları kuvvetli olan firmaların web siteleri ama motorunda her zaman daha üst sıralarda yer alır. Bu durumda sizlerde rakipleriniz gibi aynı şekilde üst sıralarda yer almak istiyorsanız iyi bir seo çalışması yapmamız gerekir. En iyi seo en iyi sıralama konusunda kesin isimler vermek oldukça zordur. Bu durumda firmanın size sağlayacağı hizmetin kalitesi ile daha kaliteli sonuçlar elde edebilirsiniz.

DEVAMI
10
18 Nisan
Sanal Pos Nedir?

Sanal Pos Nedir?

İnternet ortamında gerçek veya sanal ürünlerin para ile satılması durumuna e-ticaret denir. Zahmetsiz alışveriş seçeneği ile hizmet veren bu alışveriş siteleri aradığınız her ürünü internet üzerinden bulma imkanı sağlar. Nerdeyse her web sitesi üzerinden sanal olarak alışveriş imkanı bulunuyor. Web sitesi üzerinden yapılan satışlarda devamlı olarak pazarlama yapmanız veya ürünleri tanıtmanız halinde satışlar oranında hızlı yükselişler olabilir. Elektronik ortamda veriler saniyeler içinde aktarıldığından bu şekilde daha hızlı işlem yapılmasına olanak sağlanır. Sanal ortamda yapılan satışlar sayesinde web sitesi üzerinden satış yapan firmanın ofise de ihtiyacı olmaz. E-ticaret kullanmak isteyenler bunun için yaptıkları web sitesi üzerinden istedikleri gibi satışlarını yapmaya başlayabilirler. Bu konuda uzman olan kişilerden hizmet alarak bu şekilde sizlerde satmak istediğiniz ürünleri bu web sitesi üzerinden sayabilirsiniz. Bu konuda internet üzerinden alışverişlerde kullanılan sanal pos nedir? Merak edenler olabilir. Normal mağazalarda kullanılan pos sistemi için sanal ortamda da aynı şekilde işlem yapmaya yarayan sanal pos seçeneği bulunur. Bu şekilde kredi kartı ile ödemeler bu alandan rahatlıkla yapılabilir.

DEVAMI